05453584233

İnstagram Adresimiz Facebook Adresimiz Twitter Adresimiz google+ Adresimiz email Adresimiz

Kına Gecesi Nedir? Kına Gecesinda Neler Yapılır?

Kına gecesi düğünden bir gece ve bir kaç gün önce durma göre değişir, kadınların kendi aralarında, gelinin eline kına yaktıkları ve genellikle kız evinde veya ev uygun değilse uygun bir salon tutularak oda olmaz sa geniş bir açık alanda yapılan eğlencedir.

Geleneksel kına gecesine kız ve erkek tarafının yakınları ve gelinin kız arkadaşları çağırılır. Erkek tarafından kız evine kuru yemiş ve kına ve bazı hediyelikler  gönderilir.

Gelin yöreye göre ya tuvalet, ya da bindallı denilen kadifeden ve işlemeli  koyu renk genelde kırmızı ve tonlarıdır, ayak bileklerine kadar uzanan kaftan türünde güzel ve şatafatlı bir giysi giyer. Kına gecesine gelen misafirlere kuru yemiş ve bir takım hediyelikler verilir.

Kına gecelrinde kına yakılmadan önce şarkılar, türküler söylenir ve gelin oynatılır. Eğlence bitince gelin salonun ortasına oturtulur, başına kına tülü denen kırmızı bir tül örtülür ve herkes yerine oturur, sonra kına güzel bir tepside güzelce karıştırılır, çiçek ve mumlarla süslenir,gelinin arkadaşları veya genç kızlara birer mum verilir,önden kına tepsisiyle bir kişi, arkasından da genç kızlar ellerinde mumlarla içli ve acıklı  türküler söyleyerek geline doğru yürürler ve kızlar gelinin etrafında halka oluştururlar, bu kızlara nedime de denir kadınlarsa gelinin önüne çömelir. Kına yakma zamanı gelince erkek tarafından bir ya da iki kadın gelip iki tane altın getirir. Kına, gelinin iki avucunun ortasına sürülür ve altınlar üzerine koyulup bastırılır. Bu sırada içli türküler  (yüksek yüksek tepelere vs.) söylenmeye devam edilir amaç gelin hanımı ağlatmaktır. Daha sonra gelinin elleri  sıkıca bağlanır ve üzerine kırmızı renkteki kına eldiveni giydirilir kına yakıldıktan ve gelin ağladıktan sonra kırmızı örtü açılır ve misafirlere kına  dağıtılır. Gelin yerinden kaldırılır ve neşeli türküler eşliğinde oynatılır, böylece kına sona erer ve misafirler dağılır.

Sizde  bu özel gününüzde size yardımcı olmamaızı istiyor ve işleri organize etmemizi istiyorsanız 05453584233 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Rize Kına Tahtı,Rize Kiralık Kına tahtı,Rize Kına Tahtı Kiralama


Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bu yazıya yorum yapmak istermisiniz?